My Praha, videomapping (i) pro kočku

V tomto článku jsem se rozhodl okomentovat pražské oslavy Nového roku a zamyslet se nad jejich provedením a „uměleckým dojmem“.

Prvního dne roku 2020 jsem měl možnost osobně shlédnout jak spolkový ohňostroj požádaný spolkem Ohňostroj pro Prahu z. s., tak „moderní videomapping“ pořádaný magistrátem Hlavního města Prahy.

Novoroční ohňostroj v Praze

Jelikož novoročnímu ohňostroji na tóny písní nedávno zesnulého Karla Gotta a showmana Daniela Nekonečného nemám moc co vytknout, dlouze se o něm nerozepíšu. Myslím, že se jednalo o důstojnou náhražku novoročního městského ohňostroje, který byl panem primátorem zrušen s ohledem na domácí zvířátka a ptactvo. Líbilo se jak zvolené odpaliště ohňostroje, tak fakt, že hudba doprovázející ohňostroj byla slyšet. Bylo to tedy za málo peněz hodně muziky. Na druhou stranu to nebylo něco extra, co by zanechalo lidi v úžasu, ale s přimhouřením oka a vědomím, jak byl ohňostroj financován, to bylo adekvátní a ani jsem více nečekal.

Ohňostroj Praha Nový rok

Co se týče náhradního řešení v podobě zvířátkům přístupného videomappingu na Národním muzeu v Praze, tak musím být poměrně kritický a rozepíšu se o něm mnohem více.

My Praha

V prvé řadě se mi nelíbil motiv My jsme Praha. Jako rodilý Pražák jsem se tímto heslem nemohl nijak ztotožnit a přišlo mi to takové neříkající nic. Spíš jsem měl dojem, že by se chtělo říct, My jsme Praha, a kdo je víc? To by přesně odpovídalo tomu, co si o nás Pražících myslí na Moravě, že si myslíme. Pak si o nás Moraváci nemají myslet, že jsme nabubřelí Pražáci, když děláme takový videomapping. Toto heslo také zavánělo tím, že nám pan primátor Hřib sděluje, že on je Praha a že si může dělat, co chce. Proto si myslím, že heslo My jsme Praha nebylo dobře zvolené, jako novoroční leitmotiv. Nehledě na to, že to spíše vypadalo jako anglické My Praha, tedy Moje Praha.

Videomapping Praha

Také se nemyslím, že jen já jsem Praha. Proč nám třeba neřekli, že „vy lidé, kteří se právě díváte na videomapping, jste Praha“. Tedy všichni ti zahraniční turisté, naplaveniny stěhující se do Prahy za prací, ale také my rodilí Pražáci. Je totiž nutné si uvědomit, že Prahu, jako matku měst, netvoří jen Pražáci, ale lidé ze všech koutů české země a světa. Ti všichni lidé dotvářejí jedinečnou atmosféru hlavního města.

Ve videomappingu mi také chyběl nějaký novoroční odkaz, kterým by se chtěla Praha prezentovat po celý následující rok 2020. Nic se v show nevázalo k Novému roku a po jeho skončení nezůstalo nic, co by se budoucím rokem prolínalo. Jednoznačně to vidím jako nevyužitý potenciál pro další propagaci.

Praha, Prague, Praga, Prag!

Pro člověka zhýčkaného 3D realitou, co viděl už podobných videomappingů během Signal festivalu spoustu, se rozhodně nejednalo o nějakou moderní a progresivní show, jak to bylo předtím prezentováno. Spíše šlo o promítání obrázků na budovu.

Také jsem postrádal jednotící linku a „korporátní identitu Prahy“. Proč se v projekci neobjevilo logo Prahy? Proč jste říkali, že „dali jste mi jméno Praha“, když naše hlavní město má více světových názvů, a ty se dokonce objevují v jeho logu: Praha, Prague, Praga, Prag!

Šanghajská inspirace

Jestliže se Praha chtěla ukázat jako moderní město, které místo „zastaralého“ ohňostroje oslaví Nový rok moderně, mohla si vzít příklad třeba z takové čínské Šanghaje, kde prý nebe zaplnilo přes 2000 dronů a vytvořily parádní show. Na krátké video a inspiraci pro Prahu se můžete podívat níže:

Nebo, že by to také bylo vše jinak a šlo o podvod roku? Podívejte se na další video zde, které je k takové bombastické show velmi skeptické.

Ať už to tedy bylo jakkoliv, tato show vypadala jako jiný level a má příchuť budoucnosti. O tomto představení na nebi by se dalo říct, že by skvěle nahradilo „zastaralé dělobuchy“ plašící kočky a ptáčky.

Pražský novoroční videomapping hodnotím jen jako okoukanou technologii bez nápadu a rozhodně se nejedná moderní a progresivní přístup k oslavám Nového roku. Příležitost ukázat supermoderní alternativu k novoročnímu ohňostroji tedy nebyla využita. Nebylo by třeba možné videomapping doplnit také o laserovou show, když už nechceme plašit ptactvo detonacemi?

Spolek Ohňostroj pro Prahu z. s. nám současně ukázal, že se dá udělat solidní ohňostroj i za 250 000 Kč, a ještě zbudou peníze na další akce. Je tedy možné se také ptát, proč ty předchozí městské ohňostroje stály miliony a proč jsme za promítání dětských obrázků na budovu a chytlavé melodie opět zaplatily miliony? Ano, byl to videomapping (i) pro kočku. Snad se tedy magistrát do konce roku zamyslí a opravdu všem lidem a zvířatům, co tvoří pulsující Prahu, ukážou opravdu něco moderního a pokrokového.

A co si o tomto tématu myslíte vy? Jak na vás působil pražský videomapping? Stálo to za to, nebo ne? Bylo to moderní pojetí oslav Nového roku? Schválně mi napište do komentářů na Facebooku vaše podměty a hodnocení. Také budu velice rád, když mě budete sledovat na Instagramu nebo mi dáte lajk nebo folouv.

Děkuji vám a přeji vám šťastný nový rok 2020!